food economics

Even on a vegan diet, Matt and I spend $83/week on food for two of us, and go out 1x/week.

I love the topic of food economics.  Recently I found this website:

The Dollar a Day Project.  Check it out.  We are eating $2/meal at this point, which is way more than the project outlines, and I still feel like I’m always pushing the budget.

What do you guys think?

Advertisements
Uncategorized